Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poslední leč 2009

13. 12. 2009

Podzimní čas bývá u myslivců spjat s loveckou sezónou a vyvrcholením toho mysliveckého období je tzv. poslední leč. Tu uspořádalo MS Střela Stvolny v sobotu 12. 12. 2009. Sněživé počasí napovídalo skutečnosti, že se podzimní čas chýlí ke konci a nastupuje pravá zima .  Mrazivé počasí ale vůbec neodradilo příznivce myslivosti ba naopak, celkový počet účastníků se vyšplhal na rovných 50. Vynechejme pro tentokrát detaily a pojďme si v kostce shrnout celý den.

První leč: Mentlinky – rychle provedená naháňka nebyla příliš úspěšná (2 ks siky, liška), hlavní příčinnou byla zřejmě naháňka sousedního sdružení ve vedlejším revíru  v předešlém dni.

Druhá leč: Houfráce – tady bohyně lovu Diana přinesla lovecký zdar a přispěla na výřad 4 kusy siky a 3 kusy divokých prasat.

Celkem uloveno:  6 x sika, 3x divoké prase, liška

Králem honu: p. Levý – pozvaný host (2x sika, divoké prase)

Po honu se všichni odebrali do KD Hrádek, kde se odehrávala druhá část programu poslední leče.  Servírovala se polévka a nenahraditelná luxusní svíčková na smetaně. Tradiční myslivecká zábava začala pasováním Miroslava Pivoňky na jelenáře. Tento titul získá každý člen ve sdružení, který uloví svého prvního jelena. Dalším bodem na programu měl své místo myslivecký soud, jehož průvodcem byl Vladislav Maršán ml. jakožto žalobce a soudce zároveň. Velmi vtipně a trefně postupně odsuzoval prohřešky jednotlivých členů ve sdružení, kterými se provinily během uplynulého roku 2009. Odvážlivci, kteří se chtěli obhajovat, museli správně odpovědět na otázku s mysliveckou tematikou. Nemohli se tak sice zprostit viny, ale mohli snížit přidělený finanční postih. Od osmé hodiny večerní prostory KD v Hrádku ožívaly. Přicházeli další návštěvníci a zaplnili tak celý sál a zázemí do poslední židle. K poslechu a tanci hrála totiž kapela M. M. music Plzeň, která měla sice slabší repertoár a občasné výpadky techniky, ale i tak dokázala přilákat na taneční sál spousta kroutících zadků a milovníků lidových tanců či jejich pokušitelů.  Bohatá tombola se vyhlašovala před půlnocí a bylo o co stát. Hodnotné zvěřinové, uzeninové, nápojové i věcné ceny přitáhlo do dění celý sál. Stačí si totiž představit první tři ceny…srnče, sika – kolouch, divoké prase – sele. Dalšími lákavými cenami byly např. zajíci, bažanti, husa, uzeniny, mošt, krmné směsi a další. Myslivečtí hosté ze severních Čech vsadili do tomboly nemalé finanční částky a tak jim právem patřila spousta krásných cen.
Moderní písně a alkohol v krvi přivábily po půlnoci na parket i poslední zbytky nesmělých a plachých tváří zejména v mladších řadách a zábava nabírala nádech velice příjemné atmosféry prostředí, ve kterém má „každý každého rád“. Nebyl totiž přítomen žádný „rušivý element“, který by, jak se občas v Hrádku stává, zkazil zábavný večer. 
Zhodnotíme-li poslední leč 2009 tak určitě spokojenost, zdařilá akce. Poděkování patří  všem účastníkům honu i zábavy za vzorné chování a zachování přízně, velký dík všem, kteří se podíleli na zajištění všech činností a služeb okolo této myslivecké události.  Doufejme, že se uvidíme příští rok minimálně ve stejném složení jako letos.

                                                                                                                                                             Lovu Zdar

               
PS:  Pište do knihy vzkazů, co se vám líbilo či nelíbilo na poslední leči. Pokusíme se vaše podněty a připomínky vzít na vědomí a do příště s nimi nápravně naložit.
 


fotografie naleznete již brzy ve fotogalerii....