Jdi na obsah Jdi na menu
 


O NÁS

Obec Stvolny byste našli v severní části okresu Plzeň-sever. Ve vsi žije 116 obyvatel, její katastrální území zaujímá 894 ha a proto patří mezi největší části obce Manětín.
     Stvolny leží v otevřené krajině nad levým břehem Hrádeckého potoka, 5 km severně od Manětína ve výšce 472 m. n. m. Stvolny sousedí na severovýchodě s dvorem Vranov a dále Rabštejnem nad Střelou, na jihovýchodě s Kotanečí, na jihu s Hrádkem, na jihozápadě s Manětínem, na západě s Novosedly a na severozápadě s Močidlcem.

 MIKROREGION MANĚTÍNSKO

          Centrem mikroregionu je městečko Manětín. Rozloha města se všemi jeho částmi je 85 km2, což z něho činí největší obec okresu Plzeň-sever, bohužel s malou hustotou osídlení. Město Manětín má pouhých 1200 obyvatel. Příroda zde není zasažena průmyslem. Jednou z částí Manětína je i nejmenší město v Evropě - Rabštejn nad Střelou.

Rozloha jednotlivých částí

Manětín 876 Ha                    
Brdo 389 Ha                         
Hrádek 235 Ha                      

Vysočany 397 Ha
Kotaneč 352 Ha
Stvolny 894 Ha
Rabštejn nad Střelou 891 Ha

Povrch mikroregionu - Manětínsko:

     Převážná část je tvořena Rabštejnskou pahorkatinou a Manětínskou kotlinou. Rabštejnská pahorkatina je částí Žihelské pahorkatiny. Území přetíná ve směru podélné osy údolí Střely se zaklesnutými meandry. Oblast je zalesněná, převládají borové a smrkové porosty. V okolí Rabštejna najdeme zbytky po těžbě pokrývačské břidlice (lomy, haldy).
     Manětínská kotlina tvoří strukturní a tektonickou sníženinu. Najdeme zde mělká údolí s širokými nivami v povodí Střely a rozsáhlými denudačními plošinami. V jižní části dominují výrazné vulkanické kuželovité suky, zejména rozsáhlé stolové vrchy na lávových příkrovech.

Klima

     Mikroregion Manětínsko se nachází v klimatických oblastech MT4, MT5 a MT11 (mírně teplá oblast)

Půdy

    V mikroregionu jsou hnědé půdy nasycené a nenasycené (kyselé) převážně na středně těžkých až lehčích zvětralinách různých hornin.

 

Kde se vlastně nacházíme...

 

Obrazek

 

Jak se k nám dostanete veřejnou dopravou?


      Spojení veřejnou dopravou je poměrně komplikované, ale pokud nespěcháte, nevadí vám případná delší procházka krásnou krajinou, nebo jen chcete šetřit naši přírodu, můžete tuto možnost využít.

                                                   Obrazek              Vlakem se vydáte do stanice Žihle na trati 160 Plzeň - Žatec. Z Prahy nebo Karlových Varů se sem dostanete poměrně složitě s přestupy v Rakovníku a Blatně u Jesenice, respektive v Bečově nad Teplou a Blatně u Jesenice. Ze Žihle už je nutné dojít pěšky. Příjemná procházka vede lesem nebo po silnici přes Nový Dvůr (s možností ubytování a stravování) a měří více než 9 kilometrů, a proto je nutné počítat s dvouhodinovou dobou chůze.

 

 

Obrazek       Autobusem můžete dojet až do Stvolna. Bohužel tato možnost existuje pouze v pracovních dnech a pouze třikrát denně. Autobusy odjíždějí z Kralovic a Manětína (obě města mají dobré spojení s Plzní, Kralovice i se Žatcem a Mostem). V ostatních případech doporučujeme cestu vlakem do Žihle.        


  

 Najděte si cestu k nám, jízdní řády zde