Jdi na obsah Jdi na menu
 


20. ROČNÍK STVOLENSKÉHO TURNAJE

8. 1. 2014

5.jpgOd uspořádání prvního ročníku v malé kopané ve Stvolnech uteklo již dlouhých 20 let. Tenkrát nikdo netušil, že se tato akce ujme v širokém okolí a naváže tak na dlouhou šňůru fotbalových turnajů. S příchodem dalších ročníků organizátoři  zlepšovali podmínky nejen pro návštěvníky  akce ale i pro samotné pořadatele. Z obyčejného fotbalového turnaje se tak postupně vyvinula tradiční událost, která  oslovila téměř všechny generace. Žádný ročník této prestižní akce se nevynechal, i přes to, že se o tom několikrát uvažovalo. A proto se stvolenská amatérská parta letos rozhodla uspořádat jubilejní 20. ročník turnaje v malé kopané poněkud ve větším měřítku než bývalo zvykem a kdo zavítal 13. 7.do Stvolen, jistě dá za pravdu, že tomu tak skutečně bylo.

image_39.jpgPřípravy na  akci byly rozsáhlejšího rázu než obvykle, za největší se považovala určitě úprava a údržba samotného hřiště. To bylo totiž ještě v březnu značně poškozené od výkopových prací při opravě vodovodního řádu. S tím si ale SAP poradil, s nasazením vlastní techniky a sil se povedlo hřiště srovnat, prosypat pískem a zatravnit. Větší úsilí se věnovalo také propagaci, přípravě technického zázemí a  dostatečnému zajištění personálního obsazení. Zajímavou myšlenkou, která se nakonec zrealizovala bylo zhotovení vzpomínkových triček s potiskem.

38.jpgS příchodem slunného rána  se rozběhl den D, pořadatelé si museli  pro letošek trochu přivstát  a to z důvodu časového posunu fotbalového turnaje. Losování družstev totiž  proběhlo již v 9:30 standartním způsobem a v 10:00 nic nebránilo tomu, aby hlavní a jediný sudí turnaje František Šimek zahájil první zápas, ostatně tak, jak bylo psáno v propozicích. Ty byly k nahlédnutí na vývěsce společně s uvedenými sponzory, kteří se podíleli na podpoře celé akce.Fotbalová část dne:

Základní skupiny:

Skupina A:
Kelti Hrádek
Slza Štichovice
Česká Doubravice
Pokémon Nečtiny

Skupina B:
Tornádo Vladměřice
Kometa Manětín
SAP Stvolny
ŽÍŽEŇ Manětín
 
86.jpgVe skupině A se probojovali do semifinále Pokémon Nečtiny a Česká Doubravice,  obě družstva ze sedmi body.
Průběh zápasů v e skupině B byl mnohem dramatičtější. Sehrála se totiž poměrně vyrovnaná utkání, načež každé mužstvo si připsalo na svůj účet jednu prohru, jednu výhru a jednu remízu, dohromady 4 body. O postupu do semifinále nerozhodly ani vzájemné zápasy jak je psáno v propozicích, proto se přistoupilo k dalšímu kritériu a tím byl počet vstřelených branek. Vstupenka do semifinále padla do klína domácímu SAPu, kterému se povedlo vstřelit 6 branek,  z druhého místa postupovala ŽÍŽEŇ Manětín s pěti brankami.
První zápas  sehrál SAP s Kometou Manětín, domácí se odvázali, nastříleli do sítě Komety 4 branky a 3 body domů. SAP dosti potrápila v základní části ŽÍŽEŇ Manětín, která svojí důraznou hrou nenechala útočníky SAPu v klidu a tak se se oba týmy rozešli se zaslouženou remízou.  Mnohem horší utkání sehráli ale domácí s Tornádem Vladměřice,  stejně jako loni i předloni. Zkrátka Tornádo našlo osvědčený recept jak vyzrát na domácí tým a i přes několik slibných šancí ze strany SAPu udrželo Tornádo výhru 2:1. Tento výsledek by se dal považovat za největší překvapení turnaje.

Semifinále:

Pokémon Nečtiny - Žížeň Manětín   1:3

- před tímto zápasem většina tušila, že se hráči nebudou plácat po zádech ale že budou „lítat jiskry“. Obě družstva ukázala v zápase fotbalové myšlení, avšak Pokémoni po první obdržené brance zřejmě neudrželi psychiku, čehož využil soupeř a vítězně dohrál utkání. 
 

SAP -  Česká Doubravice 1:1 (0:2 penalty)

- smolný zápas pro domácí, kteří měli během zápasu spoustu gólových šancí. Bohužel se z toho zrodila pouze remíza, kterou dokázali Doubravičtí v penaltách zúročit a potrestat tak domácí za neproměněné šance.

Zápasy o umístění:

o 7. místo
Hrádek – Kometa  1:2

o 5.místo
Slza Štichovice – Tornádo Vladměřice 3:0

o 3. místo
SAP Stvolny – Pokémon Nečtiny 3:1
- domácí v loňském roce dvakrát prohráli s Pokémony a proto měli co vracet. Spravedlnost asi existuje,  s výhrou 3:1 byl SAP spokojen.

o 1. místo
ŽÍŽEŇ – Česká Doubravice 1:1 (2:1 penalty)
- správný finálový zápas, drama až do konce na remízu.  Štěstí při pokutových kopech se naklonilo k ŽÍŹNI, která obhájila loňské vítězství.Velká poklona a třikrát hurá pro ŽÍŽEŇ Manětín.

 Vítěze turnaje již známe, ještě jednou velká gratulace. Slavnostní vyhlášení bylo provedeno na hřišti. Každé mužstvo obdrželo sportovní pohár, diplom, něco dobrého na zub a samozřejmě také něco na zapití. 
Za zmínku jistě stojí doprovodný program. Ten probíhal po celý den a bezprostředně oslovil jak děti tak dospělé.
Od 11:00 hod se děti mohly povozit na koňském hřbetu před místní nově zrekonstruovanou hasičskou zbrojnicí, další svezení bylo dětem nabídnuto v odpoledních hodinách.


199.jpgPastvou pro oči byl bezesporu seskok parašutistů. Kolem 15:00 h se z oblaků snesli 3 paragáni, 2 z nich si troufli dopadnout přímo na Stvolenské hřiště a pozorný divák si jistě všimnul, že to neměli vůbec jednoduché. Krátce poté spadli z nebe již za průběhu fotbalového zápasu další 3 paragáni, jejichž přistání mohli sledovat přihlížející návštěvníci na louce u lesa.

Na odpoledne pořadatelé přichystali dětem další zábavnou činnost nazývajíc se facepainting nebo-li malování na obličeje. Profesionální maskérky si vzaly do parády nejen všechny dětské tvářičky ale také kouzelníka p. Bejvančického. Ten se totiž postaral o krátké ale zajímavé podvečerní kouzelnické vystoupení pro děti přímo na parketu.

Hudební kapela Eroplán zavítala do Stvolna již podruhé (naposled vloni). K poslechu a tanci hráli tito sympatičtí muzikanti ve svižném tempu téměř do jedenácté hodiny, o krátkých přestávkách je vystřídaly svými vstupy břišní tanečnice a také Bezvěrovská poupata.
280.jpgNejvětším trhákem nebo-li zlatým hřebem večera bylo hudební vystoupení kapely Kabát-revival. Jedinečný poslech, úžasná podívaná a bezvadná rocková atmosféra se linula Stvolenskou návsí v nočních hodinách. Kapelu tohoto formátu Stvolny doposud nezažily, většině přitomných se tento skvělý hudební zážitek jistě uchová dlouho v paměti.
Na Kabát-revival plynule navázal svojí reprodukcí DJ Mára, jeho dvouhodinový „disco maraton“  byl posledním bodem na programu.
 


Jubilejní 20. ročník Stvolenského turnaje je nyní  již minulostí.  Velké poděkování patří sponzorům, kteří svým příspěvkem  pomohli uspořádat akci větších rozměrů. Rovněž  děkujeme  všem návštěvníkům za podporu a hladký průběh akce.
Stvolenská amatérská parta završila letošním rokem 20-ti leté období „stvolenských turnajů“, akcí, které nabídly mnoho nezapomenutelných sportovních zážitků,dobré  zábavy a hezkých vzpomínek. Letošním ročníkem jakoby se uzavřela jedna velká kapitola.  Pokud bude zájem ze strany veřejnosti o uspořádání dalších ročníků  a pořadatelé budou mít ještě dostatek sil, pak se jistě uvidíme znovu ve Stvolnech v tradičním červencovém termínu.   

27.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Stvolenský turnaj 2013