Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stvolny cup 2008

28. 7. 2008

Letní období je ve znamení sportu, hudby, grilování a jiných "pikantností" většinou v úzkém spojení s nějakou sportovní, kulturní, společenskou či uměleckou akcí. O jednu takovou sportovně-společenskou akci se zasloužili pořadatelé ze Stvolna, zejména členové SDH, kteří připravili letošní rok pro návštěvníky tradiční fotbalový turnaj. V pořadí 15. ročník turnaje proběhl poměrně hladce i přes několik slabých přeháněk.

ObrazekSpolečné prostory na návsi ve Stvolnech ožily již kolem desáté dopolední, kdy se ze zaparkovaných aut hrnuly převážně hloučky nadšených fotbalistů. Některé netrpělivě čekaly na rozlosování, některé si důkladně prohlédly  Stvolenské hřiště s aerodynamickým povrchem a jiné doháněly ve výčepu zapomenutou snídani.Obrazek"Jídelní lístek" obsahoval širokou škálu dobrot. O ten největší zájem se postarala tradiční Stvolenská kuřata tajného receptu z dílny firmy Smutný-Lejsek. Nabízeny byly také voňavé klobásy, štavnaté krkovice, delikatesní bramboráčky, hranolky či smažený sýr. 
Výčep disponoval standartními sycenými nápoji, destiláty, cukrovinkami a také dvěma pivy - Krušovice, Gambrinus. 


 


Uzavřený fotbalový turnaj obsadila mužstva stejná jako v předchozích letech, Odbytím půl jedenácté a složením startovného začalo losování mužstev do dvou skupin. 

Skupina A :
SAP Stvolny
SLZA Štichovice
POKÉMON Nečtiny
SPOJENÉ Emiráty


Skupina B :
Hrádek
ŽÍŽEŇ Manětín
TORNÁDO Vladměřice
Česká Doubravice


ObrazekNěkteré soupisky jednotlivých mančaftů byly opravdu nabité jmény fotbalového kalibru, proto se dal s potěšením očekávat pohledný a dravý fotbal. Zdravá rivalita bohužel u některých fotbalistů přetekla až v přehnanou agresivitu, která si vyžádala nejen časové prostoje, ale hlavně nespokojenost přihlížejících diváků. Hrubost, drzá gesta na diváky či zbytečné narážky na adresu rozhodčích, to byly jen záminky k vyostření situace a ukazatele slabosti některých hráčů. Většina názorů se shoduje v tvrzení, že by neměla na fotbalový turnaj tohoto vesnického formátu podobná výstřední chování patřit. Pořadatelům tyto momenty bezprostředně nedělají radost a kazí tak prestiž celé akce.

Cesta SAPu turnajem:

V letošní soupisce byly provedeny radikální změny navzdory zkušenosti z předchozího turnaje. Soupiska se zúžila z 13 jmen na 9. Jednoduchá strategie, méně lidí, méně střídání, více času na vypracování gólové šance. Brankář - Dušan Čejka, obránci - Honza Petrů, Vladislav Vošický, Petr Maršán, Lukáš Bedenk, útočníci - Tomáš Petrů, Lukáš Lejsek, Radek Vandrovec, Martin Jíra, Dominik Kvěch.

ObrazekFotbalové klání bylo odstartováno hvizdem rozhodčího v 11:00 hod. První zápas si "střihli" Pokémoni s domácím SAPem. V tomto oťukávacím zápase si přišli dříve na své Stvolenští, s největší pravděpodobností díky znalosti nevyzpitatelného terénu. Stav 2:1 5min před koncem utkání už Nečtiny nedokázaly otočit a tak s konečnou platností tohoto výsledku domácí zabodovali. O branky domácích se zasloužil Radek Vandrovec a Lukáš Bedenk.

 


ObrazekDruhý zápas se potkal SAP se Spojenými Emiráty, loňskými finalisty. Na tomto mužstvu se ale výrazně podepsalo oslabení kádru. Poměr střídání hráčů SAPu a Spojených Emirátů vykazoval přijatelnější hodnoty pro domácí, a proto vyčerpaní, ale bojovní fotbalisté z Emirátů podlehli SAPu 1:0. Střelec branky SAPu Tomáš Petrů.

 

 

 

ObrazekDo posledního zápasu ve skupině šli domácí s pohodou a klidem na kopačkách. Nasazení SLZY Štichovice do zápasu bylo opravdu bravurní. Štichovští přesvědčili fanoušky, že opravdu nepatří mezi outsidery turnaje. Dokázali vstřelit první branku a vše nasvědčovalo tomu, že mají zápas ve svých dlaních. Za stavu 1:1 do druhého poločasu však jejich tempo výrazně pokleslo odevzdaným výkonem, a tak Štichovský golman musel vyndavat ze sítě ještě dvakrát balon. Konečný stav 3:1 pro SAP přičetl další body a usadil domácí tým na první postupující příčku v základní skupině A (Střelci branek SAPu: Jíra Martin, Petrů Tomáš, Lejsek Lukáš). Druhý postupující pozici vybojovali POKÉMONI. Ze skupiny B šla pak z prvního místa Doubravice, z druhého ŽÍŽEŇ.

Pozorný čtenář těchto stránek a návštěvník předchozího turnaje ví, že Stvolny si vedly loni ve skupině naprosto stejně jako letos. A můžeme prozradit, že průběh dalších zápasů se jevil podobně.

Semifinále bylo sehráno jako vždy křížovým systémem A1-B2, A2-B1

ObrazekA jak se do první poloviny turnaje Stvolenským fotbalistům dařilo, tak do té druhé jim byla naložena pořádná fůra smůly. V semifinálovém zápase se ŽÍŽŇÍ se fotbalisté SAPu cítili zpočátku jako rybky ve vodě. Výborně kombinovali, prosazovali se v situacích jeden na jednoho. Stav utkání 2:0 několik minut před hvizdem konce zápasu tak trochu napovídal kdo je pánem hřiště, ale pak "zahřmělo"! Průnik Jirky Barchanského a střela končící za zády brankáře SAPu znejistila domácí do nepohody. V těsném závěru utkání dokázal Manětín využít nesoustředěnosti soupeře a skoroval podruhé. O postupujícím do finále rozhodl tedy penaltový rozstřel, ve kterém lépe prodali penaltové umění hráči z výběru ŽÍŽŇĚ. O rozhodující penaltu se zasloužil Josef Pátek ml. Střelci branek SAPu: Jíra Martin, Petrů Tomáš, v penaltovém rozstřelu neuspěl Lukáš Lejsek a Radek Vandrovec, uspěl Tomáš Petrů.


ObrazekTento zápas ostatně jako loni sebral domácím veškeré ambice do utkání o 3. místo s Českou Doubravicí. Ta si dokázala i přes vyloučeného golmana na 2 minuty  poradit s oslabením. Navíc se dobře orientovali před brankou a vítězství 2:0 jim nikdo nemůže odepřít. 
Na SAP zbyla jako loni "bramborová" medaile, nicméně hráči týmu Stvolny se za svůj výkon nemuseli vůbec stydět.  

 

 

 

Finále POKÉMON Nečtiny versus ŽÍŽEŇ Manětín se hrálo "na ostří nože". Pěkné fotbalové momenty, ale i nesportovní chvilky si zapsal do historie tento zápas. A co by to bylo za finále bez penaltového rozstřelu. Nerozhodný zápas 2:2 strhla ŽÍŽEŇ v šestém penaltovém rozstřelu na svojí stranu a stala se tak vítězem STVOLNY CUPU 2008.

Další zápasy o umístění:

O páté místo bojovaly Štichovice s Hrádkem. Hrádek byl letos v dobré pohodě a odehrál velice pěkné zápasy nicméně to na SLZU nestačilo. Ta si zápas hlídala z pozice zadáků a za konečného stavu 1:1 se rozhodovalo na penaltách. Štěstěna stála na straně SLZY a umístila jí na pátou příčku.

O sedmé místo se "porvali" na travnatém povrchu fotbalisté z TORNÁDA a EMIRÁTŮ. Obě mužstva řadí fanoušci a diváci mezi nejsympatičtější. Pravidelná tréninková příprava týmu TORNÁDA se vyplatila. Marek Dífko dvakrát skóroval, Emiráty už nestačili s výsledkem pracovat a tak  "SPOJENCŮM" patřílo rázem čestné 8. místo. Stav utkání 2:1.


Neśťastná zranění :

ObrazekSmutný obrázek vykreslil turnaj už v odpoledních hodinách, kdy se zranili hned dva hráči. Martin Kovář z Emirátů a Martin Hlous z Doubravice. Oba poranění kolene (vazy). Zdravotní dozor a posudek byl zajištěn pořadateli.
Pozitivní stránka : společná jízda sanitkou

 

 

 

 

A co se dělo dále:

ObrazekKrátce po skončení dramatického finálového zápasu zařadili pořadatelé do programu dne soutěž s názvem "STVOLENSKÝ KRÁL PENALT", která byla určena pro všechny zájemce starší 15-ti let. Účastnilo se jí celkem 26 kopáčů. Systém soutěže velice jednoduchý, nedáš - vypadneš. Z této disciplíny vyšlo najevo, že i nefotbalisté umějí slušně "kopnout" do balónu. V napínavém závěru ale vyzrála zkušenost ostřílených hráčů a tak si titul "Krále penalt" vysloužil Nečtinský Karel Junas.

 

A to už se blížila sedmá hodina večerní, kdy byli všichni přítomní pozváni prostřednictvím  reproduktoru na slavnostní vyhlášení umístění mužstev v turnaji.

Slavnostní vyhlášení vítězů:

Vítěz turnaje v malé kopané STVOLNY CUP 2008   :   ŽÍŹEŇ MANĚTÍN
Obrazek2. POKÉMON NEČTINY
3. ČESKÁ DOUBRAVICE
4. SAP STVOLNY
5. SLZA ŠTICHOVICE
6. HRÁDEK
7. TORNÁDO VLADMĚŘICE
8. SPOJENÉ EMIRÁTY

 

 

 

 


STVOLENSKÝ KRÁL PENALT 2008 : Karel Junas
NEJLEPŠÍ BRANKÁŘ TURNAJE : Filip Fuchsa
NEJLEPŠÍ STŘELEC TURNAJE : Václav Bartásek, Tomáš Remeš (oba 5 branek)
NEJSTARŠÍ HRÁČ TURNAJE : Petr Janouškovec
Poděkování brankářům za odchytání STVOLENSKÉHO KRÁLE PENALT : Roman Taut, Ladislav Čech

Rozhodčí turnaje : Ladislav Čech, František Šimek 

ObrazekDalo by se konstatovat, že turnaj byl tímto vyhlášením ukončen a návštěvníci akce se mohli roztrousit do svých domovů, ale opak byl pravdou. Pořadatelé nenechali přátele dobré zábavy a humoru dlouho čekat a připravili pro ně hudební program v podobě živé kapely formace Straky a Suchánka. Tito veselí pánové se starali celý večer o  zábavu všech přítomných. Naladili tak většinu návštěvníků do příjemných stavů. Hudební pauzy tzv. kalíšky vyplnili organizátoři zajímavými a poutavými soutěžemi.

 


ObrazekPrvní spočívala v držení klasické pálené cihly v natažené paži (předloktí) v pravém úhlu před sebou. Kdo vydržel nejdéle, vyhrál. Na první pohled velice snadný úkol, účastníci soutěže ale mohou potvrdit pravý opak. Jako důkaz mohou předložit fakt, že po bezprostředně po soutěži měli problém udržet sklenici piva. Nicméně z deseti bojovníků se na nejdelší čas dostal domácí borec Milan Smutný, který byl zaslouženě odměněn.

 

 


Druhá soutěž v pojídáním suchého rohlíku měla velice těsný závěr, kdy o poslední spolknuté sousto bojoval místní Standa Roth a Mezký Ondřej Plic zvaný Slipan. Standa si vítězství nenechal ujít.

 
ObrazekTřetí soutěž s názvem "Nafoukni si svůj balonek" našla obdivovatele především u dam, které s nadšením pozorovaly, co se s takovýmto "užitečným balonkem" dá udělat. O nafouknutý prezervativ nosem přes hlavu až do prasknutí se postaraly plíce domácího Ondřeje Štastného a návštěvníka Veselého. Oba byli odměněni.

 

 

Na poslední disciplínu si vzali organizátoři inspiraci z filmu Anděl na horách, byla určena především párům. Pouze malý golfový míček dělil upocená čela dvou tanečníků, kteří měli za úkol tancovat spolu co nejdéle tak, aby byl jejich projev co nejzajímavější aniž by míček upadl na zem. Výherní pár.............

 

 


ObrazekRockové a popové hity dozněly po druhé noční. Unavení, ale spokojení návštěvníci se pomalu rozcházeli, vojenský stan zavanul dohasnutými cigaretami, v občerstvení proběhly poslední rundy panáků s poděkováním za akci a přáním dobré noci.
    

 

 

 

Co říci závěrem :

Je skoro neuvěřitelné, že letos proběhl již 15.ročník Stvolenského turnaje v malé kopané. Vzpomínky na předchozí turnaje u mnohých navozuje jistou dávku nostalgie a je velká škoda, že průběhy dřívějších předešlých turnajů nejsou nikde do podrobna zaznamenány. Během patnácti let prošly turnaje různými změnami, většinou k lepšímu. Realizační tým pořádající Stvolny cup 2008 si jistě zaslouží pochvalu.(viz anketa) Pořadatelé se vždy snažili vylepšit či zdokonalit to či ono pro větší spokojenost návštěvníků. Jsou přesvědčeni o tom, že se lidé budou příště vracet do Stvolna s úsměvem na tvářích.  Jak se říká, nejlepší odměnou je spokojený návštěvník a dobrý pocit z dobře odvedené práce a to se Stvolenské amatérské partě pro letošek rozhodně povedlo. Pořád je ale co vylepšovat, návštěvníci se proto mohou těšit na příští rok. 


Děkujeme všem návštěvníkům turnaje ve Stvolnech 2008!Děkujeme všem níže uvedeným sponzorům za podporu realizace turnaje !

Obrazek


Článek z Plzeňského deníku o turnaji :

Obrazek

 

 článek v plné velikosti ke stažení zde