Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stvolny cup 2009

26. 7. 2009

ObrazekKdyž se ve Stvolnech mluví o události roku, myslí se tím samozřejmě tradiční fotbalový turnaj v malé kopané. Věřte nebo ne, uplynulo již šestnáct let od doby, kdy Stvolenský tým přezdívaný SAP vymyslel tuhle „srandu“, nebo-li sportovně-zábavnou akci a tuto tradici dodržuje dodnes. Letošní turnaj se uskutečnil 11. 7. 2009 a nesl se tak trochu v duchu vzpomínek na první ročníky. Proto se pořadatelé mimo jiné rozhodli přizvat navíc dvě mužstva, Mazvu Ostředek a druhý celek Stvolny B – omladina. Skvělá parta z Ostředku u Prahy dorazila již v pátek před turnajem a vzpomínala, jak před deseti lety bojovala tehdy o Putovní pohár. Stvolenští mladíci se rozhodli sestavit tým a tak nic nebránilo tomu, rozdělit Stvolny na dvě mužstva. I Stvolny totiž měly dvě družstva v prvních ročnících turnaje. Škoda jen, že přístup některých mladíků (zejména L. Šimka) hrající za letošní Stvolny B nebyl tak solidární k celkové přípravě a organizaci fotbalového turnaje ve Stvolnech, jak by se očekávalo. Bylo to nefér hlavně vůči těm, kteří se již dlouho každoročně poctivě podílejí na uspořádání fotbalových turnajů ve Stvolnech a také vůči těm, kteří vyšli vstříc omladině ve smyslu účasti mužstva Stvolny B.

ObrazekPojďme se tedy vrátit o šestnáct let zpět a krátce zavzpomínat jak to tehdy vypadalo a šlo dál. Počátky fotbalových turnajů ve Stvolnech jsou spojeny s datem 18. 6. 1994. Jakýmsi průkopníkem se stal Vladislav Maršán ml., který „zbláznil“ pár nadšenců a vrhl se s nimi do nelehkého úkolu, uspořádat první fotbalový turnaj ve Stvolnech. Tehdy se uskutečnil první malý přátelský turnaj v malé kopané, který nabíral nádech typického vesnického turnaje. Zúčastnilo se jej 6 celků. Dvě mužstva ze Stvolen, dvě z Manětína, tým z Vladměřic a mužstvo České Doubravice. Hrálo se tenkrát hlavně o čest, neboť ceny byly v poměru s dnešní dobou velice skromné. O tom napovídalo i startovné, které činilo pouhých 80,- Kč na celek. Už tenkrát ale turnaj dosahoval z pořadatelského hlediska poměrně slušných kvalit. K dispozici byl návštěvníkům turnaje stánek s občerstvením, reprodukovaná hudba po celý den nebo sezení pod přístřeškem. Prostory šaten a sociálního zařízení ještě skrývaly menší nedostatky. Návštěvníkům akce byla k dispozici klasická kadibouda, hráči se převlíkali ve svých autech nebo za keříky a do provizorních venkovních sprch s vodou ze studně zase pro změnu trošičku foukalo.  I hrací plocha měla své rezervy, běhalo se například kolem houpačky, nebo přes kanál.rozdělit Stvolny vat navíc dvě mužstva. Jedním z nich  Celkový počet návštěvníků nebyl daleko od počtu všech hráčů, cca 80 osob, vyjma pořadatelů.

ObrazekRok od roku se pořadatelé snažili vylepšovat technické zázemí, zábavný program, občerstvovací kapacitu apod., neboť návštěvnost turnajů prudce stoupala. (2009 cca 250). Letošním rokem byla například zhotovena nová dlažba u KD Stvolny, kde se podávalo po celý den občerstvení. Letošním vylepšovacím prvkem bylo také pořízení elektrického grilu na kuřata, který se osvědčil jako rychlý pomocník. A když jsme u těch kuřat, stojí za zmínku jedna hezká vzpomínka. Ta je totiž zachována dodnes v paměti všech Stvolenštích, kteří se v prvních ročnících turnaje podíleli na společné přípravě kuřat. (nákup živých opeřenců a jejich transport, škubání, kuchání atd.) 

  Větší zájem o fotbalový turnaj se jevil v průběhu éry také ze strany sponzorů. Jejich nemalé finanční příspěvky a věcné dary pro vítěze značně zvedly úroveň fotbalových turnajů, načež se zvyšovala i motivace hráčů.

Druhý ročník turnaje v malé kopané se již konal za účasti osmi mužstev a tento počet se zachoval již do loňského roku 2008. Hlavním důvodem je prostorové omezení, které přinutilo organizátory pořádat „uzavřené turnaje“. Turnaje se účastnily také celky mimo dále uvedených: Žihle a PÁTÉ ESO (Stará Role).

 ObrazekOd roku 1996 do roku 2006 nesl turnaj název „O putovní pohár“. Získání tohoto putovního poháru bylo možné navždy, pokud by stejné mužstvo vyhrálo 3 ročníky turnaje za sebou, nebo stalo-li by se vítězem 3x do pěti let. To se za celou éru povedlo pouze jednomu celku a to dokonce dvakrát, České Doubravici. Od roku 2007 nese turnaj název „Stvolny cup“. 

Poslední ročníky fotbalových turnajů splňovaly velmi dobrou pořadatelskou úroveň. Přeorganizoval se hrací systém, zlepšila se propagace a sponzorská spolupráce. Výrazné změny k lepšímu se provedly v personálním zajištění. Akce byla v posledních letech navíc okořeněna živou hudbou. K poslechu a tanci hrály hudební kapely jako například Ozvěny, duo Miloše Boury, Kostelník, Straka-Suchánek nebo Veselá 1203.

Co se týče úrazů, tak těch se na Stvolenském hřišti také neurodilo zrovna málo.  Natažené vazy, vymknuté kotníky, zlomeniny a různé oděrky atd., to vše se přihodilo během 16-ti let na fotbalovém turnaji. Asi největší pozornost ze všech úrazů si vyžádal v roce 1995 otřes mozku Stvolenského obyvatele F. Červenky. Z čistého nebe si totiž pro něj přilétla helikoptéra záchranné služby, jež přilákala mnoho zvědavých očí.

ObrazekI přesto, že turnaj prošel během 16-ti let výraznými změnami, jedno mu zůstalo uchováno. Je jím vesnický fotbal na stále nevyhovujícím atypickém hřišti, na němž je možno vidět hráče atypických rozměrů či hráče s atypickou fotbalovou výstrojí, předvádějící atypické fotbalové kousky.

 

Historičtí vítězové turnajů

1994 – Kometa Manětín
1995 -  Kometa Manětín
1996 – SAP Stvolny
1997 – SAP Stvolny
1998 – Česká Doubravice
1999 – Česká Doubravice
2000 – Česká Doubravice
2001 – Kometa Manětín
2002 – Česká Doubravice
2003 – Česká Doubravice
2004 – POKÉMON Nečtiny
2005 - POKÉMON Nečtiny
2006 – Česká Doubravice
2007 – Česká Doubravice
2008 – ŽÍŽEŇ Manětín
2009 – ŽÍŽEŇ Manětín

 

     Ukončeme krásné a zajímavé vzpomínky, pojďme si shrnout letošní ročník 2009.
ObrazekJak už bylo řečeno, v letošním turnaji se do losování, které proběhlo v 9:30, zařadilo 10 mužstev. Hrací systém byl určen obdobně jako u předešlých turnajů, tedy smíšený skupinový. Ve skupině A si zahrála tato mužstva systémem každý s každým: Hrádek, Žížeň Manětín, Spojené Emiráty, Stvolny B a Tornádo Vladměřice. Druhá skupina přezdívaná skupinou „smrti“ vyrýsovala do tabulky mužstva: SAP Stvolny, Pokémon Nečtiny, Česká Doubravice, Slza Štichovice a Mazva Ostředek.

     ObrazekPrvní výkop v 10:00 zahájil hvizdem rozhodčí František Šimek, další zápas rozhodoval sudí Ladislav Čech. Tito arbitrové se pravidelně střídali při zápasech po celý den. Jedna z výraznějších změn oproti předešlým turnajům se provedla v hracím čase. Ten se zúžil na 2x8 min.

     Stav počasí neodpovídal optimálně představám pořadatelů. Největší otazník totiž visel nad trvalým deštěm či dlouhými přeháňkami s vazbou na odehrání všech zápasů. To se ale nestalo a tak se vesele zápasy odehrály dle naplánovaného časového harmonogramu.  V podvečer se nakonec svatý Petr umoudřil natolik, že poslal do Stvolen i sluneční paprsky.

     Shrňme si tedy fotbalovou část dne. Na úvod se hodí jedna věcná poznámka, která úzce koresponduje s herní taktikou. Vzhledem k tomu, že se hrací doba zkrátila, rozhodoval mnohdy jediný gól. Dalo se tedy očekávat, že kdo vstřelí první branku, má  navrch. Pojďme se věnovat skupině, ve které figuroval SAP. Jak už bylo zmíněno, skupina B byla považována za fotbalově silnou, tudíž nebylo lehké se probojovat do semifinále. Opravdu do posledních zápasů v této skupině nebylo zřejmé, kdo postoupí. Nečtiny sice začaly smolným prvním zápasem, ale další tři vyhrály a rázem se ocitly na prvním místě. Na Štichovické fotbalisty se moc nesázelo a o to větší bylo překvapení, když se se šesti body ve skupině právem dostali na druhé postupující místo. ObrazekSmutné oči a pláč zbyli pro SAP, který věřil před posledním zápasem, že si zahraje semifinále. To by ale nesměl narazit na staré známé kamarády s MAZVY. Chlapíci z Ostředku totiž sehráli v posledním zápase ve skupině se SAPem fotbalovou rošádu a zvítězili 1:0, čemuž sami nevěřili. Po tomto zápase dali všem za pravdu, že tak jak se jim v ostatních zápasech nedařilo, tak proti Stvolnům se fotbalově sešli. Ze společné fotky lze podle úsměvů docela dobře vyčíst, kdo měl v onom zápase vlastně navrch. MAZVA tedy pátá ve skupině, Doubravice čtvrtá.

Obrazek     Skupina A se rozjela taky slušně. Velkými favority byl vítěz loňského turnaje ŽÍŽEŇ Manětín a letošní nový mančaft Stvolny B (omladina). Obě mužstva si vykoledovala 9 bodů a zajistila si postup do semifinále. Stvolny B z prvního, Manětín z druhého místa. Mužstva TORNÁDO, HRÁDEK a EMIRÁTY se bohužel ani letos nedostala do semifinále, nicméně jim patří velké sympatie diváků. Hrají totiž každoročně pohodový neagresivní fotbal, mnohdy pohlednější než byl například vidět u semifinálového zápasu Pokémon x Žížeň.

     Semifinále A1-B2, nebo-li Stvolny B x Slza Štichovice. Zápas bohatý na góly, se správným nasazením a bojem o postup do finále. Vyvrcholením pro fanoušky byly penalty, jež rozhodly ve prospěch mužstva Stvolny B. V druhém semifinálovém zápasu se potkali Pokémoni a Žížeň. V tomto  „krvavém“ zápase rozhodla jediná branka, ze sítě bohužel vyndaval míč brankář Nečtin.

     ObrazekZáhy byly rozehrány zápasy o umístění. Šťastná MAZVA se z výkonu posledního zápasu ve skupině se SAPem vrhla do boje o deváté místo s TORNÁDEM. Fotbalové umění jakoby se jim zase vytratilo a toho využil soupeř. Vladměřičtí fotbalisté jsou především znalci vesnické kopané a za ty léta i Stvolenského hřiště oproti Mazvě. Nasázeli proto Ostředku 2 banány, na což už Mazva nestačila reagovat. Emiráty a Doubravice, tady se bojovalo o sedmé místo. Pěkná plichta, na Doubravického gólmana byli ale fotbalisté při penaltách krátcí. O páté místo si střihli zápas domácí fotbalisté ze SAPu a Hrádek. Je to téměř neuvěřitelné, ale tyto dva celky, se potkaly letos na Stvolenském hřišti po pěti letech. Tito fotbaloví sousedé sehráli slušný zápas, SAP si střelecky přilepšil a Stvolenský gólman vychytal první i poslední nulu na tomto turnaji. Utkání o bronz mělo rovněž jasného vítěze, stalo se jím mužstvo fotbalistů Pokémon Nečtiny. Klobouk dolů před SLZOU, jejíž fotbalový kádr spíše rekreačních fotbalistů by si zasloužil zvláštní ocenění za herní výkon.

     ObrazekFinálové klání sledovalo nad 100 diváků, kteří čekali to nej z celého fotbalového dne. To se ale nepřihodilo. ŽÍŽEŇ se opřela o své herní zkušenosti. Vstřelila první branku a poté si chytře hlídala nejtěsnější rozdíl až do závěrečného hvizdu sudího. Mužstvo Stvolny B  už nedokázalo skórovat a tak se opakovala historie z loňska, respektive vítěz Stvolny cupu, ŽÍŽEŇ Manětín.

Celkové umístění :

1. ŽÍŽEŇ Manětín
2. Stvolny B
3. POKÉMON Nečtiny
4. SLZA Štichovice
5. SAP Stvolny
6. Hrádek
7. Česká Doubravice
8. SPOJENÉ EMIRÁTY
9. TORNÁDO Vladměřice
10. MAZVA Ostředek

 

     ObrazekVyhlášení vítěze turnaje a poražených proběhlo ihned po skončení finálového zápasu. Všechna mužstva byla bohatě odměněna za hektolitry potu, které pokropily Stvolenské hřiště. Ocenění nejlepšímu brankáři letos nikdo nemohl upřít Romanovi Moulemu ze SLZY Štichovice, cena nejlepšímu střelci turnaje byla předána Tomášovi Petrů z mužstva Stvolny B.
     Když si tak všichni navzájem sobě zatleskali a definitivně se uvolnili herní emoce, přišel na řadu zábavný večer. Ten byl odstartován v 19:00 soutěží o „Stvolenského krále penalt“, jejíž provedení mělo vzpomínkový nádech. Úkolem soutěžících bylo totiž co nejrychleji vstřelit míč z pokutového území do prázdné branky. Průprava pro samotný kop ale spočívala ve vypití malého piva a v následné šestinásobné otočení kolem basebalové pálky hlavou k zemi. Kdo by se podíval mezi diváky, asi by nenašel mračící se tvář. Jeden nejrychlejší a dva nejzajímavější „akrobati“ byli zaslouženě odměněni, M. Čejka ze Stvolen byl jedním z nich. 
     ObrazekV půl osmé se ozvaly první tóny z reproduktorů u tanečního parketu. Celý večer hrála k poslechu a tanci kapela Veselá 1203. Muzikanti nebyli žádní šumaři, vkusně střídali hudební nástroje, měli pěkné a čisté nazvučení. Možná se některým návštěvníkům zdál výběr písniček poněkud „vlažný“, příznivci moderních popových i rockových hitů si však v pozdějších hodinách jistě přišli na své. Jakým-si zpestřením večerní zábavy bylo vyhlášení bohaté tomboly, kterou pořadatelé akce připravili letošním rokem poprvé za éry fotbalových turnajů.

     Přes veškeré obavy (hlavně počasí) se celá akce nakonec vydařila. Pořadatelé jsou potěšeni a váží si zájmu lidí, kteří přišli na sportovní tradiční akci. Poděkování proto patří všem návštěvníkům této události. Pořadatelé doufají, že se jim nejen letos ve Stvolnech líbilo a zároveň věří, že se s nimi a s dalšími setkají opět příští rok. Velký dík patří rovněž všem sponzorům akce, jejichž sponzorské příspěvky výrazně pomohly realizovat celou akci na dobré úrovni.

Sponzoři akce : SDH Stvolny, Vladislav Jirgl – Manětínské uzeniny, Lovecký klub – restaurace Rabštejn nad Střelou, Biomoštárna Stvolny  - Mgr. Jaroslav Hruška, Zámecká restaurace Manětín, DTM Manětín, JIMIRO s.r.o., Město Manětín, Česká pošta, MS Střela Stvolny, Odborový svaz při ŽS, Žihelský statek a.s., Bohemia Sekt, TEN Expres, Svaz důchodců Stvolny, Velkopopivický Kozel, ZDV Štichovice, Spour Stav s.r.o., Hostinec „U Eretů“, Krušovice, Svaz důchodců Stvolny, Projekta Praha – Ing. M. Mareš