Jdi na obsah Jdi na menu
 


III. Stvolenská DRAKIÁDA

Poslední říjnový víkend byl v letošním roce ve znamení dušiček, svátku všech svatých. Ve Stvolnech se každoročně tento náboženský svátek uctívá návštěvou místního filiálního kostela Narození Panny Marie. Zvony kostela se v sobotu odpoledne rozechvěly, čímž daly na vědomí brzký začátek bohoslužby. Mše se zúčastnilo bezmála 50 lidí, kteří se po skončení odebrali na místní hřbitov, aby uctili památku zemřelých.


pa301047--1024x768-.jpgStvolny zaznamenaly v sobotu 30. 10. 2010 ještě jednu významnou událost, tím byla III. Stvolenská drakiáda. Vlhká zima, déšť a pochmurno jsou většinou běžnou vizitkou dušičkového počasí, ale letos tomu bylo úplně jinak. Sluneční svit, svěží větřík a 13 stupňů byly příjemnými parametry pro uspořádání této odpočinkové akce, kterou podpořilo svou účastí nad 40 dospělých a 25 dětí. Síla větru ale nebyla nikterak dostačující pro pouštění draků jak se zdálo na první pohled, a tak bylo velice obtížné vyslat draka na oblohu. Přesto se povedlo všem aktivním účastníkům drakiády své krasavce zpacifikovat a vpustit je alespoň na chvíli do letecké zóny.

pa301025--1024x768-.jpgSoutěže se zúčastnili i dospělí, za vyzdvihnutí stojí běžecký vytrvalostní výkon Radka Vandrovce nebo Vláďi Maršána, poklona i pro Dalíka Lejska, který zhotovil evolučního draka nemalých rozměrů. Pořadatelé (SDH Stvolny) se rozhodli pro letošní rok nevyhlašovat vítěze jednotlivých kategorií, poněvadž větrné podmínky neumožnily čitelně a spravedlivě ukázat na nejlepší z nejlepších. Děti byly při vyhlášení zaslouženě obdarovány za svoje výkony sladkostmi a diplomy za účast, nechybělo společné foto. Celé odpoledne poskytovali pořadatelé pro všechny drakiádníky a přihlížející perfektní cateringový servis. (buřty, pivo, svařák, mošt, čaj)

 

pa301115--1024x768-.jpgPo oficiálním ukončení III. drakiády s výkřikem „Větru ZDAR“ mnozí spokojeně odcházeli ke svým domovům, zatímco zpoza vsi se znenadání objevil padák plující na obloze mířící rovnou k nám. Ke spokojenosti přihlížejících sedící parašutista s motorem na zádech (tzv. paragliding) zamával, pozdravil, několikrát zakroužil v těsné nadzemní blízkosti a zas pohodlně pokračoval směrem na Rabštejn.

Povětrnostní podmínky se příchodem západu slunce znenadání rozvášnily, a to byla pravá chvíle pro poslední dva drakiádníky, Dalíka Lejska a Martina Smutného. Ti totiž bez váhání vpustili své svěřence do výše oblaků přímo nad náves tak, že sklidili u občanů Stvolen velký obdiv.

 

pa301093--1024x768-.jpg


Poděkování na závěr patří všem zúčastněným a těmto sponzorům – SDH Stvolny, Město Manětín a Moštárna Stvolny. Díky a příští rok zase ahooooj….

 

Náhledy fotografií ze složky Drakiáda 2010