Jdi na obsah Jdi na menu
 


NULTÝ ROČNÍK STVOLENSKÉHO JEDLÍKA 2009

26. 5. 2009

     ObrazekTi, kteří zavítali v sobotu 23. 5. 2009 v podvečerní hodině do KD ve Stvolnech, rozhodně neprohloupili. Byli totiž svědky zajímavé akce „Stvolenský jedlík 2009“. Soutěž zpočívala v pojídání houskových knedlíků v časovém limitu 30 min. Soutěžilo se o lákavé ceny a tak není divu, že se přihlásilo hned 9 borců. Míla Smutný, Míra Šmídmajer, Dominik Kvěch, Dalík Lejsek, Martin Jíra, Tomáš Kuffner, Standa Roth, Jarda Hruška a Bohouš Kodela. Tito pánové zasedli „ke kulatému stolu“, aby se pokusili zdolat svůj „knedlíkovej osobák“, vyhrát zajímavou cenu a zároveň se pochlubit přihlížejícím, jakou kapacitu vlastně má jejich žaludek. Startovné činilo 50,- Kč. Před odstartováním soutěže byl každému jedlíku přiřazen komisař, který dohlížel na dodržování pravidel a regulérnost během celé soutěže. Vrchním komisařem nebo-li notářem byl zvolen Petr Raizl.
 
Stručná pravidla pro uvedení do obrazu:
- vítězem je ten, kdo sní nejvíce knedlíků v limitu - 30 minut
- počítal se spolknutý knedlík
- zakázáno : podvádět (házet knedlíky pod stůl či sousedovi do talíře apod.), zvedat se od stolu (na záchod apod.), zvracet (v soutěžních 30 min.), obtěžovat soupeře (plivání do talíře apod.)
- povoleno : pít, jíst rukama nebo příborem, mluvit

     Pro přihlížející návštěvníky a fandy měli pořadatelé připravenou tipovací soutěž. Kdo chtěl, mohl si vsadit na svého „koně“ symbolických „deset vočí“. Ke každému tipu se psal i doplňující tip (počet snědených knedlíků), pro případnou shodu jména. Vítěz tipovačky bral celý bank!
     Krátce po půObrazekl šesté, kdy už byla na slavnostní tabuli naservírována teplá univerzální hnědka a napařené houskáče, fandové společně odstartovali „knedlíkovej zápas“. Začaly cinkat příbory, talíře a naběračky. Každý jedlík měl svojí taktiku, někdo začal pěkně zvostra, někdo svižně a někdo prozměnu pomalu. Zvláštní ojedinělou taktiku ovšem zvolil Míla Smutný, který si po odstartování dlouho prohlížel všechny soupeře, jak kdo „láduje“. Až po změření svých přidělených knedlíků vlastním vysouvacím metrem a šuplerou se zakousl do prvního knedlíku, to už běžela 8 minuta soutěže. Nakonec ale zdárně soupeře doháněl.

Obrazek     Jak se soutěž vyvíjela pro ostatní? Nejrychlejší nástup měl Martin Jírů, prvních deset knedlíků zporcoval za necelé dvě a půl minuty. Jak rychle začal, tak rychle ale také skončil. U 21 knedlíku se mu zavřela klapka a i přesto, že měl ještě téměř 15 minut, na vítězství už pomýšlet nemohl. Hesla „lagsam ale pořád“ se řídili Dalík a Tomáš. Výkon slušný, ale tito jedlíci zřejmě požili před soutěží nějakou svačinku či obídek a tudíž se na přední příčky také nedostali. Svižnější způsob pojídání knedlíků byl velice efektivní. V této koleji se pohyboval Jarda, Bohouš, Míra a Dominik, první dva jmenovaní skončili na bedně. 

ObrazekPozorný čtenář tohoto článku už tuší, že poslední nezmiňovaný je Standa Roth. Ano, vítězem nultého ročníku soutěže o Stvolenského jedlíka 2009 se totiž stal tento borec. Za bouřlivé podpory fanoušků a fanynek dokázal Standa „urvat“ pro svůj žaludek 35 poctivých domácích kalibrovaných knedlíků, aniž by musel jeho obsah ukázat všem přihlížejícím... Všechna čest pro tohoto Stvolenského jedlíka, byli jsme svědky nevídaného výkonu.     

 


Jak to tedy dopadlo:

1. Standa Roth (35 kn)
2. Bohouš Koudela (28 kn)
3. Jarda Hruška (27 kn)
4.-6. Míla Smutný, Míra Šmídmajer, Dominik Kvěch (26 kn)
7. Martin Jíra (21 kn)
8. Tomáš Kuffner (17 kn)
9. Dalík Lejsek (11 kn)

Vítěz obdržel 5l soudek piva Pilsner Urquell, kabanos, poukázku na dva koktejly a šišku knedlíku jako překvapení. Druhému a třetímu místu byla udělena také uzeninová cena (kabanos), jeden míchaný nápoj a rovněž šiška knedlíku jako překvapení. Těmto třem nejlepším byl udělen také diplom. Martin Jíra za snědení nejrychlejších prvních 10 knedlíků obdržel uzenou podkovu.


Tipovací soutěž :
Z 25 sázkařů vyhrál Patrik Kvěch, který stejně jako dalších 5 lidí tipovalo Standu. Patrik měl však nejbližší tip knedlíků (28), proto nemalý finanční obnos právem putoval do jeho kapsy.

 
ObrazekMožná by za to stálo uskutečnit tuto soutěž znovu za přítomnosti agentury rekordů. Ta totiž jako jediná může uznat daný výkon případným platným rekordem. Ten by pak byl zaznamenán v knize rekordů ČR. Je to tedy zatím otazníkem, inspirací a zároveň motivací pro další případné jedlíky do příští soutěže, řekněme prvního ročníku Stvolenského jedlíka, ať už v pojídání knedlíků, párků, žížal či jiného „materiálu“.

Tuto událost sledovalo nad 50 návštěvníků. Vytvořili příjemnou soutěžní atmosféru, která ovládla KD Stvolny. Soutěž měla kladné ohlasy. Bez hojného počtu lidí, kteří přišli fandit a kteří soutěžili by akce jistě neměla takovou jiskru a soutěžní nádech, proto závěru tohoto článku patří poděkování všem zúčastněným.

 

Výpis z České databanky rekordů a kuriozit Agentury Dobrý den v Pelhřimově:

Nejvíc snědených knedlíků na posezení Luboš Severa z Tábora snědl v průběhu 2:28 h 49 houskových knedlíků s přibližně třemi litry pažitkové omáčky. Každý plátek knedlíku vážil 40 g, což představuje celkovou hmotnost 1960 g. V průběhu prvních šedesáti minut snědl rekordman 38 knedlíků. Výkonu bylo dosaženo 21. března 2003 v restauraci U Křivánků v Sezimově Ústí.

Hodinovka v pojídání knedlíků Miloš Janček z Varnsdorfu snědl v časovém limitu jedné hodiny 50 plátků houskových knedlíků, z nichž každý vážil 40 g, což představuje celkovou hmotnost 2 kg. Výkonu bylo dosaženo 2. května 2004 v KD Rozkrok ve Varnsdorfu. Předchozí rekord: Hodinovka v pojídání knedlíků Miloš Janček z Varnsdorfu snědl v časovém limitu jedné hodiny 42 plátků houskových knedlíků o hmotnosti 40 g. Výkonu bylo dosaženo 29. března 2003 v rámci soutěže "Otesánek 2003" v restauraci U Šimků ve Varnsdorfu.

Půlhodinovka pojídání knedlíků Štefan Raškovský snědl v časovém limitu 30 minut 42 houskových knedlíků, z nichž každý vážil 40 g, což představuje celkovou hmotnost 1,68 kg. Rekordu bylo dosaženo 14. června 2003 v rámci 13. ročníku mezinárodního festivalu rekordů, kuriozit a piva Budvar v Pelhřimově.

Knedlíkům zdar, houskovým zvlášť!

Obrazek


více foto ve fotoalbu