Jdi na obsah Jdi na menu
 


Předsilvestr 2008

10. 2. 2009

     Konec roku je většinou spojen s bujarými oslavami příchodu Nového roku. Ve Stvolnech se tato akce koná ve znamení zábavného večera tak trochu netradičně, před Silvestrem. Ten se v roce 2008 uskutečnil 29.12. v KD Stvolny. Je skoro pravda, že se Stvolenský "Předsilvestr" stal tak trochu pravidelnou záležitostí. Zatímco předešlé roky byl pořádán hlavně pro členy SDH, pro tentokrát byl určen víceméně jen pro zvané osoby, a to z důvodu prostorového omezení KD. 
     Naplněný KD odpočinutých a spokojených človíčků po Vánočních chlebíčkových hodech s nadšením očekával, jaký bude program večera. Ten do poslední chvíle nikdo neznal kromě samotných "producentů". Ti vymysleli zábavný soutěživý program s využitím výpočetní a zvukové techniky a LCD televizoru.


 

Obrazek

     Zábavný program se nesl v duchu soutěže KUFR, který pamětníci dobře znají z české televize. STVOLENSKÝ KUFR si samozřejmě pravidla trochu očesal, ale základy soutěže se zachovaly. Stručná pravidla byla všem v úvodu vysvětlena, zároveň byl představen tým komise a v neposlední řadě i cena pro vítězné družstvo - Stvolenský kufr (respektive jeho obsah).


     Bylo určeno 5 soutěžících družstev podle stolů. Názvy drObrazekužstev byly přiděleny chytře nikoliv dle přání samotných družstev, nýbrž dle symbolů pod kterým se zrovna tým nacházel. Stvolenští čuníci, Měsíčci, Rabštejnští orli, Krušáci a Sluníčka se s nadšením pustili do prvního kola. To spočívalo v uhodnutí co nejvíce slov (ze 25-ti) v limitu 4 minut. Jeden čelem k obrazovce, druhý zády. Napovídání, ukazování a podvádění bylo důsledně sledováno a nekompromisně trestáno ztrátou bodu. Byli jsme svědky zajímavých výkladů podstatných jmen. Josef Jungmann či František Palacký  by se po shlédnutí tohoto soutěžního kola jistě divili, o kolik více že je vlastně čeština květnatější než se pánové domnívali. Objevila se zde obtížná slova jako gladiátor, bolševik, akcelerace, halucinace, ironie ale také veselejší podstatná jména jako např. bradavka, slintavka, dojič, či bobr. Nejlépe svojí úlohu zvládl tým Čuníků a šel do vedení po prvním kole. Naopak největšími švindlíři (nápověda šeptem z tandemu) byl tým Sluníček.

 


ObrazekPo krátkém občerstvení se pokračovalo v druhém kole, které neslo název pantonima. Tady už nabral smích na značných obrátkách. 3 imitovali, 1 hádal. S některými praktickými slovesy neměli imiátoři a hádající vůbec problémy (hasit, sekat, kojit, blbnout, blít, honit, stavět, oplodnit apod.), jiným slovesům zas nemohli přijít na kloub (gestikulovat, drápat, oprášit, pyšnit se apod.).  Stvolenští čuníci měli do této disciplíny nasazeného kvalitního imitátorského koně z francouzské stáje, přesto se jim nepodařilo "urvat" co nejvíce bodů ba naopak. Nutno dodat, že slova pro tento tým byla velice obtížná, nicméně nejlepším výkonem ve druhém kole předvedlo nečekaně družstvo omladiny - Krušáci. 

Obrazek     Třetí kolo mělo tu výhodu, že se ho mohlo zúčastnit celé družstvo. A jak? Opět hádáním nebo tipováním. Každému týmu se prezentoval jeden "cizorodý" předmět většinou prazvláštního tvaru a rozměru. Úkolem bylo uhodnout správný tip ze 4 možností v určitém časovém úseku. Původně si producenti mysleli, že tato disciplína je spíše pro "nahrabání bodů" ale opak byl pravdou. Tvůrci zábavné soutěže se snažili přidělovat předměty k hádání záměrně tak, aby znalost vybraného předmětu byla u daného týmu zásadně vyloučena. A to se jim myslím povedlo. Na třetím kole si totiž vylámali zuby jak Čuníci, Měsíčci, Orli tak i Sluníčka. Producenti se tedy rozhodli neplánovaně doplnit do této disciplíny ještě 2 předměty, které tipovala družstva společně a tentokrát již úspěšně. Nejlepšími tipy se mohli a mohou chlubit Krušáci, kteří uhodli všechny 3 předměty. Jeden z nejzajímavějších a nejzvláštnějších předmětů byl prezentován Orlům, kteří neuhodli pomůcku k vyhledávání říje u skotu. Byli totiž zmateni dalšími variantami jako např. zastaralá pomůcka k hledání vodních pramenů, elektrický bičík či pomůcka elektrikáře k vyhledávání bludných proudů. 

ObrazekČtvrté kolo uzavřelo soutěž Stvolenský kufr. Odkrýváním jednotlivých políček ze čtvercové sítě na obrazovce se měli soutěžící týmy postupně dobrat ke správnému uhodnutí známé osoby, která byla vyobrazena právě pod zakrytými políčky. V této disciplíně neměli Orli přemožitele. Zde se ukázalo, že Rabštejnší velmi dobře znají tváře občanů nejen ze Stvolna. Ze sedmi obrazců uhodli tři. Konečnou tečkou na závěr čtvrtého kola byl obrazec chlupaté tváře. Nejednalo se o člověka nýbrž o zvířecího krále Stvolen, plemenného býka Marcela. Tento tip jako první pohotově vystřelil ze svých úst jeden z Krušáků a poslední body se připsaly právě pro tým omladiny.

Důkladné sečtení všech bodů ukázalo, kdo vyhrál soutěž STVOLENSKÝ KUFR 2008. Rabštejnští orli předvedli výborný výkon a tak jím byl oficiálně předán předsilvestrovský kufřík s odměnou - 2 láhve "šáňa". Zástupce Orlů na oplátku věnoval za jeho tým pro všechny přítomné láhev fernetu, jejíž vyprázdnění nemělo dlouhé trvání. Stvolenští čuníci  jako poděkování věnovali hlavnímu producentovi soutěže lahev becherovky za přípravu.

Obrazek

ObrazekTo už jsme někde kolem dvaadvacáté hodiny, kdy se z reproduktorů ozývaly hlasitější tóny především rockových i popových formátů. Značně ožila i atmosféra v KD a na přítomných bylo vidět, že "mají ještě málo". O to se postaral nápad Pavla Archmana, který donesl z půdy známou "Stvolenskou laťku" a tímto bylo o hodinový program postaráno. Skvěle jsme vytřeli podlahu, bojovalo se do posledních centimetrů. Byli jsme svědky zajímavých provedení, jejichž úspěšnost dostala do finále Mirku G. a Verču H. Titul "Stvolenské laťky" obhájila z loňska Verča.

 

 

ObrazekZatrsat si na Michala Davida nebo zapařit na Kabáty mohli ti návštěvníci, kteří vydrželi téměř do konce. Písničky na přání byly spuštěny před půlnocí a tento volný taneční program trval cca do druhé noční.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co říci závěrem nebo-li postřehy návštěvníka akce....příjemný nekuřácký večer plný zábavy a tance, těšíme se na další rok. Otazníkem, který visí ve vzduchu, je to, co si pořadatelé připraví na "Stvolenský Předsilvestr 2009". Mohl by to být například dámský či pánský striptýz, nemyslíte...? 

 

Náhledy fotografií ze složky Předsilvestr 2008 ve Stvolnech